Ankara Mersin Rotası

Türkiye’nin en kalabalık 2’nci şehri olan Ankara ve Türkiye’nin en kalabalık 10’uncu şehri olan Mersin iki büyük şehirdir. Kültür yapıları ve coğrafi özelliklerine göre pek çok farklı noktaları bulunmaktadır. Ankara’da yaşayan biriyseniz Mersin’den, Mersin’de yaşayan biriyseniz Ankara’ya hiç uğramamış olabilirsiniz. Ankara ve Mersin arasındaki mesafe alışılmışa gelen iki şehir arasındaki mesafe kadar olup 486 km’dir. Bu iki büyük şehrin birbirine fazla yakın olmaması çok çeşitli yol güzergahlarına sahip olmasına yol açmıştır.

Ankara Mersin Arası Ulaşım

Ankara’dan Mersin’e özel aracınızla gitmeniz için çok farklı seçenekleriniz bulunmaktadır. Bu seçenekler arasındaki en kısa ve en rahat olanını sizinle paylaşacağız. Öncelikle Ankara merkezden D750 numaralı karayoluyla yolculuğunuza başlamalısınız. Bu yolda 261 km devam ettikten sonra O-21 numaralı otoyola sapmalısınız. Bu ücretli yolda yaklaşık olarak 80 km devam ettikten sonra D400 karayoluna geçmelisiniz. D400 numaralı karayolu sizi Mersin merkezine kadar götürecektir. Eğer Mersin’e başka bir araç ile gelmek isterseniz, Mersin Ankara uçak bileti alarak Şakirpaşa Havalimanı’na gelip buradan isterseniz araç kiralayabilir veya taksi kullanabilirsiniz. Ankara Mersin otobüs bileti alarak da yaklaşık 6 saatte Mersin’e ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ankara

Türkiye’nin başkenti ve en kalabalık şehirlerinden biri olan Ankara’da, 2019 yılında yapılan nüfus sayımına göre 5.639.076 kişi yaşamaktadır. Bu nüfus Ankara’nın sahibi olduğu 25 ilçe ve 1500’e yakın mahalleye dağılmış şekilde yaşamaktadır. Coğrafi olarak da Türkiye’nin tam orta noktasında yer alan Ankara, İç Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Coğrafi yüz ölçümü olarak Türkiye’nin 3’üncü büyük şehridir. Ankara’nın sahip olduğu toprakların günümüzde de yarısında tarım yapılmaktadır. Ancak bu denli yüksek kapasiteli yapılan tarımın aksine şehrin ekonomisi sanayi ve ticarete dayalıdır. Ülkemizin en çok üniversiteye sahip kenti olan Ankara aynı zamanda diplomalı yaşayan insan sayısında da Türkiye ortalamasını ikiye katlamaktadır. Ankara’dan demiryolu, havayolu ve karayolu ile diğer tüm şehirlere kolaylıkla ulaşılabilmektedir.

Günümüzde modern tarzda yapılan yiyecekler popülerliğini arttırsa da eski Ankara yemekleri ve tatlıları hala yaşatılmaya devam edilmektedir. 2008 yılında yapılan bir araştırmaya göre Ankara’nın yöresel olarak kendine ait 93 çeşit lezzeti bulunmaktadır. Bu sayı sayesinde Gaziantep ve Elazığ’dan sonra Türkiye’nin en zengin mutfağına sahip şehri Ankara olmaktadır.

Mersin

Eski adıyla İçel olan Mersin Türkiye’nin en kalabalık 10’uncu şehridir. 2019’da yapılan nüfus sayımına göre Mersin 1.840.425 kişilik bir nüfusa sahiptir. 4 tanesi merkez ilçeleri olmak üzere toplamda 13 ilçesi bulunan Mersin büyükşehir statüsüne sahiptir. Mersin coğrafi olarak ülkemizin en güneyinde bulunan şehridir ve bir liman kentidir. Mersin Limanı Türkiye’nin en büyük limanları arasında gösterilebilir. Şehrin ekonomisi büyük ölçüde ticaret ve sanayiye dayanmaktadır. Sahip olduğu liman sayesinde Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı niteliğinde olan Mersin, aynı zamanda Türkiye’nin en büyük serbest bölgelerinden birine de sahiptir. Mersin Serbest Bölgesi 450 ‘ye yakın şirkete ev sahipliği yapmaktadır. Mersin bu yüzden ülke ticareti ve ekonomisinde oldukça önemli bir yer tutmaktadır.

Gerek turizm gerekte sanayisi ve limanıyla ülkemizde önemli bir yer teşkil eden Mersin, yemekleriyle de gelen ziyaretçileri büyülemektedir. Tantuni dendiğinde akıllara ilk gelen yer olan Mersin bu lezzetin yanında sayısız yöresel yemeği de barındırmaktadır. Mersinin sahibi olduğu çok farklı lezzetlerden en bilinenleri Tantuni, Kerebiç, Tarsus Kebabı, Cezerye ve Karsambaç olsa da bu leziz yiyeceklerin yanında sayısız yiyecekte Mersin yöresinde kendine yer bulmaktadır.

Ankara Mersin Rotası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön