Fas Gezi Rehberi

Bir dönem Fransızlar tarafından sömürülen Fas, Endülüs bölgesine olan yakınlığı nedeniyle bazı şehirlerinde hala Avrupai esintiyi görmek mümkündür. Fas çoğunlukla Arap nüfusun yaşadığı Kasbahlar’ı, renkli ve tarihi Medinalar’ı ve kendine özgü pazarları ile ünlenmiş gezip görülecek yerler açısından oldukça zengin bir ülkedir. Ülkenin güneyinde bulunan Yukarı Atlas Dağları ve Sahra Çölü sayesinde ülkenin sadece şehirlerine değil doğal güzelliklerine de turistler akın etmektedir.

Fas nüfusunun çok büyük bir bölümü Müslüman olsa da Akdeniz ülkesi ve Akdeniz iklimine sahip bir ülke olmasıyla ziyaret edenlere hem modern hem otantik seçenekleri sunmaktadır. Özellikle sonbahar ve kış ayları arasında Fas’ın sahip olduğu tüm zenginlikleri görme fırsatı bulabilirsiniz.

Marakeş

Fas’ın gezilecek yerleri dendiğinde akıllara ilk gelen yer hiç şüphesiz Marakeş’tir. Marakeş berberi dilinde “Tanrılar Ülkesi olarak bilinmektedir” ayrıca şehir halk arasında da sahip olduğu renkten dolayı “Kızıl Şehir” olarak bilinmektedir. Marakeş Fas’ıun başkenti olmasından dolayı İslami tarzdaki mimarinin en muhteşem eserlerini barındırmaktadır. Kentin turistik olarak en fazla dikkat çeken yerleri Medina (Eski Şehir) bölgesinde toplanmıştır. Bu bölgede bulunan Jemaa el-Fnaa Meydanı’nı kendinize merkez edinerek bir rota oluşturabilirsiniz. Meydanın hemen yanında yer alan Kutubiye Camii’ni ziyaret ettikten sonra Halı Pazarı, Terlik Çarşısı, Mellah, Baharat Pazarı öncelikli olmak üzere Marekeş’te bulunan Dünyaca bilinen pazarlarından alışveriş yapabilirsiniz. Sahabe Mezarları, Bahia Sarayı ve Marakeş Müzesi’ni gezerek kent hakkında daha fazla bilgi edindikten sonra Menara Bahçeleri’nin büyüleyici manzarasında serinleyebilirsiniz.

Kazablanka

İspanyolca dilinde “Beyaz Ev” anlamına gelen Kazablanka ismini sahip olduğu mimarisinden almaktadır. Kazablanka sahip olduğu modern duruşunu sömürge zamanlarında Fransızlar tarafından yapılan yapılar sayesinde kazanmıştır. Endülüs bölgesine de oldukça yakın olan Kazablanka bu yapıların etkilerini Twin Center’da açıkça görmekteyiz. Alışveriş yapma ve lüks restoranları bünyesinde bulunduran bu bölgelerden sonra plajlarda güneşlenebilir veya halkın büyük ilgi duyduğu kafelerde güzel saatler geçirebilirsiniz. Yine bu bölgede bulunan görkemli 2. Hasan Camii’ni ve Kazablanka Katedrali’ni şehrin sahip olduğu etnik yapı hakkında bilgi sahibi olmak için gezebilirsiniz.

Fes                  

Fas’a ismini veren şehir olan Fes geçmişte Medine ile yaptığı ticari ve kültürel etkileşimden dolayı çok zengin bir kültüre sahiptir. Uzun yıllar boyunca başarılı bir şekilde korunan tarihi binaları sayesinde “Orta Çağ İslam Kenti” olarak bilinen şehirde alışverişlerinizi yapabileceğiniz son derece otantik pazarlar, tarihi anıtlar, fotoğraf çekmeyi sevenleri büyüleyecek sokaklarıyla Fes el Bali mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir. Ayrıca oldukça şık sokakları ve kafeleriyle ünlü Ville Nouvelle’ye oranla çok daha ilkel konumda olan bu bölgede, Fas’ın tarihleri Orta Çağa kadar uzanan tabakhaneleri de bulunmaktadır. Önceden İslami eğitimlerin yapıldığı Medersa Bou Inania ve Medersa El-Attarine harika mimari yapılarıyla Fes’e gelenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerdendir.

Agadir

Agadir, liman kenti olmasının getirdiği artılardan dolayı Fas’ın diğer şehirlerine göre daha modern bir yapıya sahiptir. Yıllık olarak ortalama 300 gün boyunca sıcak ve güneşli havaya sahip olan şehir uzun kumsalları ve oldukça güzel olan mimari yapısıyla Fas’a gelenlerin ziyaret ettiği noktalar arasında kendine yer bulmaktadır. Şehirdeki yerli halkın çoğunlukla yaşadığı Arap Mahallesi Kasbah 1960 yılında yaşanan depremden diğer eski bölgelere oranla çok daha az etkilenmiştir. Kentin tarihi kalıntılarını Kasbah bölgesine giderek görebilirsiniz.

Fas Gezi Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön