Eski adı İçel olan Mersin Türkiye’nin Akdeniz Bölgesinde yer almaktadır. Nüfus kalabalığı olarak Türkiye’nin en kalabalık 11. şehri olan Mersin büyükşehir statüsüne sahiptir. Adana, Antalya, Karaman, Niğde ve Konya, Mersin’in komşularıdır. Son zamanların hızla gelişen şehirlerden biri olan Mersin sahip olduğu limanla ekonomik olarak da büyük bir güce sahiptir. Mersin Limanı bulunduğu konumu ve kapasitesiyle sadece Türkiye’nin değil Doğu Akdeniz’inde önemli ticaret noktası olmuştur.

Mersin Gezilecek Yerler

Ülkemizin gezilip görülmesi gereken şehirleri arasında bulunan Mersin, sahip olduğu müzeler ve etkinlikler açısından oldukça zengindir. Mersin’in merkezinde bulunan gezilecek yerler için 2 gün ayrılması yeterli olacaktır. Mersin’de gezilecek yerlerin arasındaki mesafe uzun olduğu için özel aracınızla gitmeniz daha iyi olacaktır.

Cennet Cehennem Çökükleri           

Mersin dendiğinde herkesin aklına ilk gelen yerlerden biri olan Cennet Cehennem Çöküğü, Mersin’in Silifke ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Derinlikleri 70 ve 128 metre olan bu çökükler mağara tavanlarının çökmesiyle oluşmuştur. Cehennem mağarasına inmek, cennet mağarasına inmekten bir hayli zordur. Dağcılık eğitimi ve ekipmanları olmadan cehennem mağarasına inilmesi mümkün değildir. Bu özelliğinden dolayı ismi cehennem mağarası koyulmuştur. Mağaraların olduğu bölgeye giriş ücretli olsa da Müze Kart sahipleri ücretsiz olarak bu bölgeye girebilmektedir.

Yumuktepe Höyüğü

Tarihi milattan önce 7000’li yıllara kadar dayanan Yumuktepe Höyüğü, tüm dünya üzerinde tarımın ilk yapıldığı yerlerden biri olarak bilinmektedir. Yumuktepe ilk buğdayın yetiştirilerek ekmek yapıldığı, tarihteki ilk mührün kullanıldığı, demir ve bakırın tarihte ilk kez kalıplara döküldüğü önemli tarih ve sosyal bir kenttir. Yumuktepe, Mersin kent merkezine yaklaşık olarak 1 km uzaklıkta bulunmaktadır. Arkeolojik açıdan öneminin büyük olduğu Yumuktepe’ye ücretsiz olarak giriş yapılabilmektedir.

Adam Kayalar

Adam Kayalar, Mersin’in Erdemli ilçesinde bulunan Şeytan Vadisi içerisinde yer almaktadır. Bu kayaların mö. 3’üncü veya 4’üncü yüzyıl civarında yapıldığı bilinmektedir. Adam Kayalar’ın ismi taşlardaki insan formundaki kabartmalardan gelmektedir. 9 bölme içinde 4 kadın, 11 erkek, iki çocuk, dağ keçisi ve Roma kartalı figürü bulunmaktadır. Adam Kayalar Kızkalesi’ne oldukça yakındır. Eğer ikisinden birine gelirseniz diğerini de mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Mersin Marina

Sahil şeridinin merkezinde Adnan Menderes Bulvarı’nda bulunan Mersin Marina, yaklaşık olarak 1000 yat bağlama kapasitesine sahiptir. Mersin halkının popüler buluşma noktalarından biri olan Merin Marina aynı zamana yat ve tekne sahiplerinin tüm ihtiyaçlarına da cevap verebilmektedir. Mersin Marina 2017 yılına temizliği nedeniyle mavi bayrak ödülüne layık görülmüştür. Marina aynı zamanda sahip olduğu lüks restoran ve giyim mağazalarıyla yılın her zamanı gençlerin büyük ilgisini çekmekte ve bu sayede canlılığını korumaktadır. Marina oldukça büyük bir otoparka sahiptir bu sayede özel aracınızla gönül rahatlığıyla gelebilir ve rahatlıkla park yeri bulabilirsiniz.

Tarsus Müzesi

Kubat Paşa Medresesi 1966 yılında yapılan restorasyondan sonra 1971 yılında müze olarak açılmıştır. Medrese, Tarsus Müzesine uzun süre ev sahipliği yapmıştır. 1998 yılında Tarsus Müzesi yeni binasına taşınmıştır. Tarsus Müzesi içerisinde etnografik ve arkeolojik eserlerin sergilendiği iki büyük salon bulunmaktadır. Müzede Tarsus ve yakın çevreden gelen eserler sergilenmektedir. Müzede Osmanlı dönemine ait silahlar, kılıçlar, tüfekler ve tabancalar da yer almaktadır.

Kız Kalesi

Tarihteki diğer adıyla Korykos yani Kız Kalesi, Mersin’de bulunan ve şehrin simgelerinden biri olan önemli turistik eserlerden biridir. Tarihte birçok uygarlığın hüküm sürdüğü Kız Kalesi içerisinde yer alan bir yazıttan bilindiği üzere 1199 tarihinde yapılmıştır. Kalenin bulunduğu köyün tarihi ise 4.yy’a kadar uzanmaktadır.

Mersin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön