Muğla Gezilecek Yerler

Tatil denildiğinde akıllara ilk düşen yerler olan Bodrum, Fethiye ve Datça olmaktadır. Bu denli harika bölgelerde denize girmek, kumsalın ve güneşin zevkini çıkarmak çok iyi olacaktır. Muğla ve çevresinin bir başka güzelliği ise hem tarihi hem de oldukça güzel tatil bölgelerine ev sahipliği yapmaktadır. Muğla’da bulunan tatil beldelerinin büyük çoğunluğu aynı zamanda içerisinde antik bir kentte barındırmaktadır. Bundan dolayı Muğla ve çevresinin turizm değeri farklı bir önem kazanmıştır.

Sahip olduğu renkli ortamları ve sakin plajlarıyla birlikte oldukça keyifli olan bu beldelerde yaz tatili yapmak çok rahatlatıcı olacaktır. Bu yazımızda sizler için Muğla’nın sahip olduğu o harika tatil beldelerinin bir listesini yaptık. Bu sayede gitmek istediğiniz yere karar verirken yazımızdan yardım alabilirsiniz.

Knidos Antik Kenti                                      

Knidos bölgesi hem oldukça berrak sulara hem de harika bir tarihi antik kente sahiptir. Tarihin ve doğanın birleştiği bu muhteşem yerde birde iskele bulunmaktadır. İskeleye genellikle yabancı ülkelerden gelmiş turistlerin tekneleri bağlanmaktadır. Sahilinde ise sadece bir adet restoran bulunmaktadır. Bu restoranda balık ve ızgara çeşidi yemekleri bulabilirsiniz. Özel aracınız ile gelmeyi tercih ederseniz de büyük bir otopark olduğundan zorluk çekmeyeceksinizdir. Knidos antik kenti geçmiş dönemlerde çoğunlukla bilim insanlarının ve mimarların yaşadığı bir şehirdi. Bilim insanlarının yoğun olarak yaşadığı bu kentte geçmiş dönemlerin ikinci en büyük tıp okulu kurulmuştur. Ayrıca Knidos antik kentinin içindeki Afrodit Tapınağı’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisidir.

Ölüdeniz

Muğla’nın gezilip görülecek bir diğer yeri ise Ölüdeniz’dir. Ölüdeniz, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlıdır. Bu bölge 2006 senesinde Dünya’nın en güzel kumsalı ödülüne layık görülmüştür. Özellikle bu bölgenin denizi çok sakin ve dalgasızdır. Çok rüzgar olduğu günlerde bile diğer bölgelere oranla çok sakin olmaktadır. Çarşaf gibi deniz tabirine çok uyumlu olan Ölüdeniz son yıllarda popülerliğini arttırarak ziyaretçi sayısını katlamaktadır.

Sedir Adası

Sedir Adası, Kleopatra Adası olarak da bilinmektedir. Kleopatra Adası ismini Kleopatra ile ilgili bir efsaneden aldığı söylenmektedir. Ancak bu efsanenin tamamen bir uydurma olduğu da iddia edilmektedir. Sedir Adası, Muğla’nın Ula ilçesine bağlı bulunmaktadır. Üçlü bir ada topluluğunun en büyüğüdür. Son derece temiz, berrak ve güzel bir denize sahiptir.

Saklıkent Kanyonu

Muğla’nın gezip görülecek yerlerini sıraladığımız bu listemizde yer alan bir başka yer ise Saklıkent Kanyonu’dur. Arazi yapısı olarak kalkerli bir araziye sahip olan Saklıkent Kanyonu, akarsular ve rüzgârlarla kolaylıkla aşındırmasının üzerine fay çatlamalarının da meydana gelmesiyle bir kanyon haline gelmiştir. Saklıkent Kanyonu’nun girişinde şiddetli şekilde akan bir su bulunmaktadır. Kanyona girişte bu şiddetli akan sudan geçmek mümkün olmadığından bir köprü bulunmaktadır. Doğanın sahip olduğu tüm yeşilliklerin bulunduğu kanyonda güzel vakit geçirebilir tatilinize renk katabilirsiniz.

İztuzu Plajı

İztuzu Plajı’nın bilinen en önemli özelliği tatlı su ile deniz suyunu ayırmasıdır. Bu tür özelliğe sahip plajlara çok nadir rastlanmaktadır. Caretta caretta kaplumbağaları İztuzu plajının uğrak misafirleri arasındadır. Bazen plaja yumurtalarını bıraktıkları da olmaktadır. Bu özelliğinden dolayı halk arasında Kaplumbağa Plajı olarak da bilinmektedir. Plajın hemen yanında denizde yaralanmış kaplumbağaları tedavi etmek ve tekrar doğaya salmak için kurulmuş bir de tesis bulunmaktadır. Plaj son yıllarda popüler hale gelmeye başlamıştır. Ancak hala Muğla’nın diğer plajları kadar yoğun hale gelmemiştir.

Muğla Gezilecek Yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön